Nasza dotychczasowa podróż

Odkryj nasze wspaniałe dziedzictwo

1820

DOULTON I WATTS

Londyn, zwłaszcza Tamiza, od dawna kojarzony jest z wyrobem ceramiki. Pozostałości rzymskich i średniowiecznych pieców zostały znalezione tutaj, a obszar ten miał dobrze rozwinięty wyrób ceramiki w czasach dynastii Tudorów.
W roku, w którym Anglia zyskuje nowego króla Jerzego IV; w Lambeth w Londynie rodzi się garncarz .Między utalentowanym młodym garncarzem Johnem Doultonem i jego starszym byłym brygadzistą Johnem Wattsem pojawia się konflikt.
John Doulton chciał, aby firma nazywała się Doulton i Watts, ale John Watts wolał nazwę Watts i Doulton. Kłócili się o to tak bardzo, że wczesna nazwa firmy musiała mieć obie wersje nazwy. Rodzi się również drugi syn Johna Doultona, Henry Doulton.

1824

CHARLES DICKENS WSPÓŁPRACUJE Z DOULTON

Kiedy jego ojciec trafił do więzienia dla dłużników, wielki pisarz Charles Dickens został zmuszony do pracy w magazynie Warrena w Strand (Londyn).
Tutaj 12-letni Charles nakleił tysiące etykiet na butelki z ceramiki Doulton & Watts. Nienawidził tego zajęcia i unikał mówienia o tym jako dorosły, ale odwiedził naszą fabrykę ceramiki w Lambeth znacznie później jako odnoszący sukcesy pisarz i opowiedział nam o tym, jak to doświadczenie zainspirowało później jego historie o ubóstwie wśród dzieci.

1826-1830

NASZE PIERWSZE FILTRY DO WODY

Doulton produkuje jako pierwsza firma domowe filtry do wody z łatwo czyszczącej glazurowanej kamionki. Woda była filtrowana przez sproszkowany węgiel drzewny, substancję oczyszczającą używaną już przez Rzymian.

Woda w wiadomościach
Woda pitna dostarczana tysiącom rodzin mieszkających w Westminster w Londynie (gdzie znajdują się budynki brytyjskiego parlamentu) jest opisana w popularnej broszurze jako „obraźliwa dla widoku, obrzydliwa dla wyobraźni i destrukcyjna dla zdrowia”. Szybko rósł popyt na nasze domowe filtry do wody i zaczęliśmy dostarczać większe filtry firmom spedycyjnym.

1835

HENRY DOULTON DOŁĄCZA DO FIRMY

Piętnastoletni Henry Doulton (drugi syn Johna Doultona) odbywa praktykę w Doulton & Watts. Pracuje 12 lub więcej godzin dziennie, razem z innymi pracownikami fabryki. Trzy wieczory w tygodniu po pracy chodzi do szkoły, ucząc się chemii, fizyki i między innymi rysowania.

1837

ROZPOCZYNA SIĘ WIEK WIKTORIAŃSKI

Niepopularny monarcha Jerzy IV umiera bez spadkobierców, a po krótkiej przerwie tron przejmuje osiemnastoletnia Aleksandrina Wiktoria, zostając królową Wiktorią. Członkowie rodziny królewskiej zwykle nie mają nazwiska. Zwykle go nie potrzebują.

Rozpoczyna się pisanie listów
Rozwój lokalnej poczty według jednolitej stawki opłat w wysokości jednego pensa „Penny post” za dostarczanie listów i wprowadzenie wstępnie przyklejonych znaczków (z sylwetką młodej królowej) doprowadziło do gwałtownego wzrostu pisania listów. Doulton & Watts dostarczył tysiące ceramicznych butelek z atramentem, aby podsycić to szaleństwo. Nie wszyscy jednak byli zadowoleni z nowych wstępnie gumowanych znaczków: „Nie mam ochoty robić z moich ust kubka z klejem, chociaż przypuszczam, że mam satysfakcję ślinienia się po plecach Jej Królewskiej Mości”. Zaczerpnięte z listu ucznia do siostry w 1840 roku. Sprzedaż butelek z atramentem Doulton & Watts wzrosła wraz z nowymi znaczkami Penny Black i Penny Red.

1849

LONDYN JEST BEZ KANALIZACJI

List wysłany do gazety Times, podpisany przez 54 mieszkańców Soho w Londynie:
„Jasne, żyjemy w błocie i brudzie. W całej okolicy nie ma ubikacji , pojemników na śmieci, kanalizacji. Wszyscy cierpimy, a jeśli nadejdzie cholera, Panie pomóż nam”.
Później, w tym samym roku cholera wybuchła w Bermondsey w Londynie, zabijając setki ludzi.

1854 &1861

DOULTON & CO.

W 1854 roku John Watts przechodzi na emeryturę, a 34-letni Henry Doulton łączy siły ze swoim tatą w nowej firmie Doulton & Co.
Królowa Wiktoria opłakuje
14 grudnia 1861 roku śmierć księcia Alberta. Ukochany mąż królowej Wiktorii, umiera na tyfus, najprawdopodobniej z powodu usterek w kanalizacji, którą sam Albert zainstalował w zamku Windsor.
Królowa Wiktoria zamawia zestaw specjalnie wykonanych filtrów do wody Doulton do swoich zamków i pałaców.

1862

HENRY DOULTON NA NOWO ODKRYWA FILTR

HENRY DOULTON NA NOWO ODKRYWA FILTR Ulepszony filtr do wody, z super nałożonymi blokami węglowymi przykręconymi do dna kamionkowego kosza. Henry patentuje swój nowy wynalazek.
„Wszyscy mówili mi, że handel filtrami do wody został całkowicie przegrany – ale byłem przekonany, że jest on w stanie się reanimować”.

HENRY DOULTON 1820-1897 Międzynarodowa Wystawa Wystawiamy kopie filtrów do wody dla królowej Wiktorii, ozdobione jej herbami i używając nowego urządzenia filtrującego wynalezionego i opatentowanego Henry'ego Doultona.

1873, 1877 & 1887

NASZ ZAŁOŻYCIEL UMIERA

W 1873 umiera nasz założyciel John Doulton.

Henry kieruje aktywność firmy na północ Anglii.
W 1877 roku Henry kupuje fabrykę w Burslem i przenosi część swojej produkcji do Staffordshire,w sercu garncarstwa w Wielkiej Brytanii.

Sir Henry Doulton
W 1887 roku syn naszego założyciela zostaje pierwszym garncarzem w Anglii, który otrzymuje tytuł szlachecki.

1897

SIR HENRY DOULTON UMIERA

Sir Henry Doulton umiera w domu w Kensington w Londynie.

„Był hojnym pracodawcą, uczciwym kupcem, lojalnym przyjacielem i kochającym we wszystkim zasadę piękna”*.

* Zaczerpnięte z „Impressions of Sir Henry Doulton przez kogoś, kto go znał” opublikowanej wkrótce po jego śmierci w czasopiśmie St James.

1905

POROWANA RURKA PORCELANOWA

Wprowadzenie porowatej rurki porcelanowej lub świecy z filtrem wodnym.
Są one używane na całym świecie, gdzie woda użytkowa jest podejrzanej jakości i dostarczana w ogromnych ilościach do szpitali i laboratoriów. Do filtracji wody nadal stosowana jest nowoczesna odmiana porcelanowej świecy filtracyjnej.

1914-1918

PIERWSZA WOJNA ŚWIATOWA

995 mężczyzn z fabryki Doulton przyłączyło się do walki podczas Wielkiej Wojny. Spośród nich 134 oddało życie, a ponad 200 zostało rannych lub wziętych do niewoli.
Wiele pracownic również wyjechało, by zostać robotnicami lub pielęgniarkami, aby wspomóc wysiłek wojenny.
Do 1918 roku liczba pracowników Doulton zmniejszyła się prawie o połowę.

1939-1945

DRUGA WOJNA ŚWIATOWA

708 mężczyzn i 58 kobiet z różnych biur firmy Doulton dołączyło do sił zbrojnych , a wielu innych służyło wysiłkowi wojennemu w inny sposób. Na szczęście w tej wojnie zginęło znacznie mniej osób niż podczas I wojny światowej.
Doulton dostarczył duże ilości filtrów do wody dla statków i do użytku przez siły alianckie za granicą. Nasza technologia została wykorzystana do wykonania porcelanowych części do kopalń oraz urządzeń przeciw okrętom podwodnym.
Dostarczyliśmy również specjalne części do jarzm dział, osprzętu wózków armat i łusek pocisków.

1956 & 1991

DOULTON POWRACA DO DOMU

W 1956 Doulton przenosi całą produkcję z Londynu do Staffordshire, ojczyzny brytyjskiej ceramiki. Odsłonięcie pomnika
W 1991 roku w Burslem w Staffordshire, w pobliżu naszej obecnej fabryki, zostaje odsłonięty pomnik Sir Henry'ego Doultona.

DZISIAJ

WSPÓŁCZESNY DZIEŃ DOULTON

Co roku dzięki naszym filtrom miliony ludzi uzyskują dostęp do bezpiecznej, świeżej i smacznej wody pitnej. Dostarczamy filtry do wody na całym świecie, które nadal są ręcznie robione w naszej fabryce w Staffordshire w Anglii.
„Dopóki niezanieczyszczona woda jest dostępna wszędzie, jednym z najlepszych sposobów obrony przed chorobami przenoszonymi przez wodę jest skuteczna filtracja”.
~SIR HENRY DOULTON 1820-1897